Co po butelce?

Kubek 360° niekapek, DrBrowns

W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, kiedy trzeba zacząć odzwyczajać się od picia przez smoczek z butelki. I co teraz? Taki maluch może jeszcze nie dać rady dobrze pić ze zwykłego kupka. Wtedy z pomocą przychodzi kubek niekapek niemowlęcy.

Na spokojnie

Oczywiście przejście z butelki do kubka to proces, a nie jednorazowe zdarzenie. Jedno dziecko nie ma problemy z taką zmianą i samo zaczyna dopominać się o nowe naczynie do picia, kiedy już raz go wypróbuje. Inne z kolei dość długo domaga się butelki.

Jak można próbować dziecku pomóc?

Warto wybrać kubek w kolorach, które się dziecku podobają – pomóc w wyborze może przecież samo dziecko. Na pewno sięgnie po ten kubek, który mu się najbardziej spodoba.

Druga sprawa to nie tylko wzornictwo, ale też wielkość kubeczka oraz rodzaj dzióbka – mogą się one różnić choćby kształtem. Niektóre kubki niekapki dla niemowlaka są wyposażone w rurki do picia. Który model wybrać? Tu trzeba zdać się na własną, rodzicielską intuicję i swoje postrzegania rozwoju dziecka na etapie, gdy powinno zacząć porzucać butelkę na rzecz nowe go naczynia do picia.

Nie musi być jeden

Warto też pomyśleć nad urozmaiceniem dziecku nauki picia z kubka i kupić np. dwa różne kubeczki. Za każdym razem dziecko może samo wybrać, z którego będzie chciało się napić. To działa zachęcająco. Sama możliwość wyboru i wpływu na sytuację często zachęca dziecko do konkretnej czynności.

Jak długo dziecko przyzwyczaja się do niekapka i jak długo z niego korzysta? To zazwyczaj indywidualna sprawa każdego malucha.