Jak ułożyć kostkę Rubika 2×2?

Kostka Rubika to popularna zagadka logiczna znana na całym świecie. Ma formę sześcianu z obracającymi się ściankami z kolorowymi polami. Oryginalna kostka ma układ 3×3. W sprzedaży można znaleźć także kostki o mniejszej liczbie pól niż standardowa, czyli kostki Rubika 2×2. Jak rozwiązać taka łamigłówkę?

Kostka Rubika 2×2 – polecana dla początkujących


W porównaniu z oryginalną kostką Rubika, ta o konstrukcji 2×2 posiada mniej pól, czyli na każdej ściance znajdują się 4 pola. Zawiera ona jednocześnie taką samą liczbę kolorów – 6.

Ze względu na taką budowę kostka Rubika 2×2 jest prostsza w ułożeniu niż kostka 3×3, niemniej jednak wcale nie oznacza to, że można rozwiązać ją błyskawicznie.

Kostka Rubika 2×2 – zasady rozwiązania


Aby rozwiązać kostkę Rubika 2×2 https://www.kostkirubika.pl/pl/c/Kostki-2×2/36, konieczne jest odpowiednie ułożenie kolorów na każdej ze ścianek – musi ona zawierać po 4 pola w takim samym kolorze. Specjaliści mogą zrobić to już w kilkunastu ruchach. Innym osobom zajmuje to już nieco więcej czasu. Jak to zrobić?

1. W pierwszej kolejności ułóż białą warstwę pól na dole. Na przylegających ściankach przy białych polach powinny znajdować się po 2 inne, prawidłowo ułożone kolory.
2. Ułóż żółtą warstwę na górze.
3. Przestaw rogi w górnej warstwie kostki na odpowiednie miejsca.

Taki opis może być mało czytelny, dlatego też w internecie można poszukać bardziej dokładnych porad dotyczących tego, jak rozwiązać kostkę Rubika 2×2. Kluczem do tej łamigłówki jest poznanie algorytmów, które nią rządzą!