Trening motoryczny dla dziecka – klocki wafle

Zabawa klockami towarzyszy maluchom w różnym wieku i pozwala na rozwijanie wielu rozmaitych zdolności. To świetna zabawa dla małych i dużych i potrafi zająć na długie godziny. Jakie są największe zalety klocków wafli?

Rozwój motoryki

Kiedy dziecko się rodzi, nie potrafi jeszcze samodzielnie poruszać kończynami w skoordynowany sposób. Nauka radzenia sobie z grawitacją i zupełnie innym środowiskiem niż wypełniony wodami płodowymi brzuch mamy trwa cały pierwszy rok życia. Dopiero później dziecko rozpoczyna naukę innych umiejętności.

Wśród nich jest motoryka, czyli nic innego jak umiejętności związane z łączeniem elementów, przeplataniem ich czy rysowaniem. Bez odpowiednio rozwiniętej motoryki na wczesnym etapie dzieciństwa, później można napotkać kłopoty w nauce szkolnej – problemem jest między innymi pisanie czy nawet liczenie.

Klocki wafle duże są idealne w początkowej fazie opanowywania motoryki dłoni: dzięki ich rozmiarowi, malcowi łatwiej jest dopasować do siebie dwa klocki. Jednocześnie, wafle działają jak puzzle: dziecko musi zrozumieć, w jaki sposób je ze sobą połączyć.

Wyobraźnia przestrzenna

Choć ciężko mówić o takiej nauce w początkowej fazie składania klocków, wraz z rozwojem motoryki, pojawiają się pierwsze próby tworzenia bardziej skomplikowanych konstrukcji. Dziecko zaczyna rozumieć, że z pomocą dużych klocków wafli może stworzyć na przykład domek dla zabawek czy garaż dla samochodu.

Wraz z upływem czasu, budowle stają się coraz bardziej skomplikowane, a wiedza malca rośnie. To świetna nauka na przyszłość, umożliwiająca rozwijanie wyobraźni, a także planowanie kolejnych kroków. Trzeba bowiem odpowiednio rozplanować pracę, by stworzyć konstrukcję, która się nie zawali i spełni oczekiwania dziecka. Z pomocą klocków wafli, malec ma zajęcie na długie godziny, a nawet dni.