Smoczki dla noworodków – na jaki rozmiar, materiał oraz rodzaj się zdecydować?

smoczki dla noworodków

Wielu rodziców rezygnuje z zakupu smoczków dla noworodków, ponieważ obawiają się ryzyka związanego z późniejszymi wadami zgryzu. Smoczek nie jest jednak źródłem problemu, lecz źle dobrany rozmiar, niewłaściwy materiał lub rodzaj produktu, dlatego tak ważne jest zainteresowanie się tą kwestią i wybranie tego najodpowiedniejszego dla dziecka.

Jakie wyróżnia się rozmiary oraz materiały wykonania smoczków dla noworodków?

smoczki dla noworodków

Smoczki dla noworodków należy wybierać między innymi w zależności od wieku dziecka oraz jego indywidualnych potrzeb, ponieważ w tych przypadkach rozmiar smoczka będzie inny, a wśród możliwości wyróżnia się:

  • dla wcześniaków – wybierane w celu zapewnienia poczucia bezpieczeństwa przedwcześnie urodzonemu dziecku. Charakteryzują się one przede wszystkim niewielkimi kształtami oraz wagą, a ich zadaniem jest dopasowanie do aparatury medycznej.
  • dla noworodków – występują w rozmiarze od 0 do 3 miesięcy i tym samym często są pierwszymi smoczkami dziecka. Rozmiar należy dobrać w zależności od wieku dziecka, a sam smoczek powinien przypominać kształt piersi, by nie spowodować zaburzeń ssania u maluchów.
  • dla niemowląt – są w rozmiarze od 3 miesięcy wzwyż, a ze względu na oznaczenia można łatwo dopasować je do wieku maleństwa. Zbyt mały smoczek może spowodować wady zgryzu, a zbyt duży odruch wymiotny.

Produkty dzieli się także ze względu na materiał wykonania, a obecnie można znaleźć smoczki, które są produkowane z:

  • lateksu – są miękkie i plastyczne, dzięki czemu z łatwością dopasowują się do kształtu jamy ustnej. Jednak ze względu na swą miękkość mogą łatwo ulegać przekształceniom, dlatego smoczek trzeba często wymieniać.
  • silikonu – najbezpieczniejszy materiał, który jest znacznie twardszy od lateksu i nie odkształca się oraz posiada neutralny zapach.

Poza wspomnianymi rodzajami na rynku występuje także produkt z naturalnego kauczuku, które podobnie jak w przypadku lateksu odkształcają się i odbarwiają pod wpływem temperatury.

Jaki rodzaj smoczka wybrać dla dziecka?

Smoczki mają za zadanie ukoić nerwy dziecka, pomóc mu w zaśnięciu i zapewnić poczucie bezpieczeństwa, dlatego powinny one przypominać kształtem sutek matki. Można je podzielić na:

  • smoczek ortodontyczny – inaczej nazywany jest anatomicznym i jego zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wad zgryzu. W tym przypadku warto również mieć na uwadze, by był on wkładany do ust dziecka konkretną stroną – tak, aby spłaszczona część znajdowała się u dołu.
  • smoczek dynamiczny – używany w momencie, gdy dziecko jest jeszcze karmione piersią, aby nie zaburzyć rytmu ssania. Jest on polecany jako pierwszy smoczek dla maleństwa.
  • smoczek okrągły – jest to najprostszy typ smoczka, którego główka przypomina żarówkę i jest zaokrąglona na szczycie, a także lekko zwęża się ku dołowi.

Mimo wszystko po podjęciu decyzji odnośnie do rozmiaru, materiału wykonania oraz rodzaju smoczka warto pamiętać, aby upewnić się, czy smoczek dla noworodków jest dla nich bezpieczny i nie zawiera BPA, ponieważ ich zdrowie oraz bezpieczeństwo to najważniejsze kwestie.