Pierwsze sztućce dziecka

Nauka samodzielnego jedzenia jest bardzo ważnym etapem rozwoju malucha. I choć wiele dzieci ten etap zaczyna od wsadzania jedzenia do buzi przy pomocy palców, w końcu przychodzi pora na zakup pierwszych sztućców.

Sztućce dla dzieci

Na rynku kupić można sztućce przeznaczone już dla dzieci od szóstego miesiąca życia. I co prawda, na początku służą one głównie do podawania jedzenia przez mamę. Maluch jednak szybko się uczy i już po pewnym czasie może wyrazić chęć samodzielnego jedzenia. To właśnie wtedy ważne jest, by zakupione sztućce dla dzieci miały kilka cech.

dziecięce sztućce

Jakie powinny być sztućce dla dzieci?

W sklepach znaleźć można wiele rodzajów takich sztućców dla dzieci – https://ostry-sklep.pl/sztucce-dla-dzieci, które różnią się tylko rozmiarem od tych przeznaczonych dla dorosłych. Nie są one najlepszym wyborem.

Sztućce dla malucha powinny być odpowiednio wyprofilowane, by zapewnić jak najlepszą stabilizację niewprawnej dłoni dziecka. Jeśli chodzi o łyżki, powinny być one na tyle głębokie, by potrawa nie wylewała się z nich przy najmniejszym drgnięciu dłoni.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo malucha, pierwsze sztućce powinny być wykonane z plastiku lub twardej gumy – te wykonane z metalu lepiej zostawić na okres, w którym maluch nabierze nieco wprawy w samodzielnym jedzeniu.