Kondycja stawów – czy warto sięgać po tabletki na stawy?

Chyba nie ma na świecie osoby, która choć przez moment nie zmagała się z bólem lub szeroko pojętą dysfunkcją stawów. Codziennie narażane są na wiele obciążeń i niesprzyjających im działań, które – jeśli są powtarzane – mogą spowodować poważne urazy, przewlekłe schorzenia i długotrwale leczenie. O stawy warto więc dbać regularnie – najlepiej zatroszczyć się o nie, zanim pojawią się pierwsze oznaki problemów. Jak sobie pomóc? Czy tabletki na stawy są pomocne?

Zdrowe stawy dzięki zdrowym nawykom

Mimo rozwoju medycyny i coraz większego dostępu do różnych środków farmakologicznych, najistotniejsze w utrzymaniu zdrowia – także stawów – jest zwracanie uwagi na sposób wykonywania codziennych czynności. Z pozoru banalne podnoszenie ciężkich rzeczy z podłogi lub siedzący tryb życia, mogą sukcesywnie wyniszczać stawy. Powtarzalność i częstotliwość takich działań jest tzw. „zapalnikiem” dla powstawania wszelkiego rodzaju kontuzji lub innych zaawansowanych schorzeń. Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że zdrowe ciało to przede wszystkim regularna aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta. Właśnie o to należy zadbać najpierw, szukając ratunku dla swoich stawów. Ruch zapobiega zanikowi tkanki chrzęstnej oraz nadwadze, która jest wrogiem numer jeden dla stawów. Z kolei dieta bogata w witaminy i minerały zapobiega niedoborom substancji odżywczych, dzięki czemu stawy pozostają mocne.

Suplementy – czego szukać w składzie?

Magiczna tabletka na stawy nie istnieje, jednak z pomocą dobrej jakości suplementów diety można znacznie poprawić kondycję kości, zmniejszyć ból i charakterystyczne „strzelanie”. Wybór preparatu, który jest najbardziej skuteczny, nie jest prostą sprawą. Półki aptek wręcz uginają się od różnego rodzaju tabletek, które mają za zadanie wspomóc pracę stawów. Najlepsze działanie wykazują preparaty, które opierają się na wielu składnikach – dzięki temu zwiększa się skuteczność. Tabletki na stawy najczęściej zawierają:

  • kolagen,
  • glukozaminę,
  • witaminę D,
  • witaminę C,
  • wapń,
  • chondroitynę,
  • l- cysteinę.

Uważność na codzienne nawyki, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna to podstawy, o których należy pamiętać, by utrzymać dobry stan stawów. Wybierając suplementy warto szukać tych wieloskładnikowych, by zapewnić kompleksowe działanie.