Jakie witaminy dla niemowląt są najważniejsze?

Jakie witaminy dla niemowląt są najważniejsze?

Każde dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiednich witamin i minerałów. Już od pierwszych dni życia dostarczane są one w mleku matki lub w mleku modyfikowanym. Niektóre witaminy dla niemowląt należy podawać dziecku dodatkowo, gdyż nie występują one w pokarmie lub jest ich w nim za mało. Do najważniejszych witamin podawanych niemowlętom należą witamina D, K, C oraz kwasy omega 3 (DHA). 

Witaminy dla niemowląt – w jakiej formie najlepiej podawać?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że witaminy są podawane małym dzieciom, w tym niemowlakom w postaci suplementów diety. Najczęściej można je podawać w formie syropów lub pojedynczych kapsułek. W przypadku syropów są to zazwyczaj witaminy dla niemowląt takie jak witamina C, D, A, witaminy z grupy B, kwasy omega 3. Często w syropie znajduje się kilka witamin naraz. Natomiast pojedyncze kapsułki zawierają tylko jeden rodzaj witamin i są to najczęściej witamina D3 oraz witamina K. Warto pamiętać, żeby witaminy z kapsułek podawać niemowlakowi z łyżeczki, żeby uniknąć takich sytuacji jak zadławienie.

Czy można samemu decydować, jakie witaminy podawać dziecku?

Przed podaniem jakichkolwiek witamin, minerałów, preparatów zawsze należy najpierw skonsultować się z lekarzem pediatrą. To lekarz oceni, czy niemowlak potrzebuje dodatkowych substancji zawierających witaminy. Decyzja pediatry zawsze opiera się na tym, jak dziecko się rozwija, czy są jakieś niedobory witamin, jaką dietę ma matka dziecka. Należy pamiętać, że podawanie dziecku zbyt dużej ilości suplementów lub ich brak może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, a także zahamowania rozwoju niemowlaka. Dlatego też witaminy dla niemowląt powinny być stosowane z rozwagą i przy stałej obserwacji lekarza. 

Witaminy dla niemowląt – czy zawsze są konieczne?

Należy pamiętać, że jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, je pokarm, który dostarcza mu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, to wystarczy podawać mu dodatkowo witaminę D3 i witaminę K. Poza tym nie trzeba stosować, żadnych innych suplementów zawierających witaminy, ponieważ są one w wystarczającej ilości w mleku matki lub mleku modyfikowanym.