Jak zostać dawczynią mleka kobiecego i pomagać noworodkom?

Banki mleka

Banki mleka kobiecego są piękną i ciekawą inicjatywą. Stworzono je z myślą o najmłodszych i najsłabszych dzieciach. Tak w przypadku wcześniaków, jak i poważnie chorych noworodków mogą okazać się jedynym ratunkiem dla maluchów, których mamy nie są ich w stanie karmić piersią. Jak zostać Honorową Dawczynią i podzielić się własnym mlekiem z potrzebującymi go maluchami?

Jak zostać dawczynią – zalecenia i przeciwwskazania

Do banków mleka w charakterze dawczyń powinny zgłaszać się jedynie te kobiety, które aktualnie karmią piersią własne dziecko, mają jednak na tyle dużo pokarmu, że mogą się nim podzielić. Nie oznacza to jednak, że każda chętna zostanie poproszona o pomoc. Pracownicy banków na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo maluchów potrzebujących mleka, bo te jest dla nich przecież nie tylko pokarmem, ale również lekarstwem. To właśnie dlatego każda z kandydatek jest badana w związku z nosicielstwa wirusa HIV, kiły oraz zapalenia wątroby typu B i C. Kandydatki muszą też wyrazić zgodę na wywiad z pracownikiem banku. W czasie jego trwania padają nie tylko pytania o ogólny stan zdrowia, ale również o historię tak zwanych chorób infekcyjnych.

Wymagania stawiane podczas współpracy z bankiem

Banki mleka

Kobiety, które zostaną zakwalifikowane jako dawczynie są zobowiązane do przestrzegania określonych zasad przez cały okres współpracy z bankiem mleka. Oczekuje się od nich przede wszystkim tego, że darując mleko potrzebującym tego noworodkom nie będą nie tylko zażywać narkotyków i pić alkoholu, ale również palić papierosów. Każda z dawczyń jest też proszona o to, aby powstrzymała się od spożywania w dużych ilościach kofeiny. Co warte podkreślenia, nawet osoby, które nie zostały dawczyniami mogą przyczynić się do rozwoju wiedzy na temat mleka kobiecego. Zamrożone nadwyżki pokarmu można przekazać bankowi mleka w celach naukowych.