Dlaczego warto zaproponować maluszkowi smoczek ortodontyczny?

Dlaczego warto zaproponować maluszkowi smoczek ortodontyczny?

W kwestii podawania niemowlakom smoczków, można znaleźć wiele, często skrajnych opinii. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że niektóre maluchy mają bardzo silny odruch ssania, który trudno jest zaspokoić w jakikolwiek inny sposób, niż przez podanie smoczka. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj smoczka. Zarówno rodzice, jak i lekarze stomatolodzy, polecają smoczki ortodontyczne.

Ortodontyczne czy anatomiczne?

Najczęściej rodzice, którzy widzą na smoczku napis „anatomiczny” bądź „ortodontyczny”, wpadają w konsternację. Tymczasem oba te pojęcia są używane wymiennie. Smoczek ortodontyczny, czy inaczej anatomiczny, swoją budową przypomina kobiecą pierś. Dzięki temu może on być podany nawet niemowlakowi po ukończeniu 1. miesiąca życia (eksperci do spraw laktacji radzą, aby nie podawać smoczka wcześniej, gdyż może to zaburzać proces laktacji). Tego rodzaju smoczki nie są szkodliwe dla dzieci, a wręcz przeciwnie – pomagają one zaspokoić naturalny odruch ssania, który u niektórych dzieci bywa bardzo silny. Smoczki ortodontyczne są miękkie, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia dla delikatnych dziąseł malucha.

Smoczki ortodontyczne

Jaki smoczek wybrać?

Pozostaje pytanie, czym się kierować przy wyborze smoczka ortodontycznego dla dziecka? W sklepach dostępnych jest wiele modeli w różnych wzorach i kolorach, jednak najważniejszy jest proponowany przez producenta wiek. Zazwyczaj znajduje się on w przedziale 0-6 miesięcy, 6-12 miesięcy, 12-18 miesięcy oraz powyżej 18. miesięcy. Czasami znaleźć można również smoczki ortodontyczne dla dzieci powyżej 2. roku życia. Ważna jest również odpowiednia higiena smoczka. Należy go wymieniać góra co 2 miesiące, a najlepiej co miesiąc. Po każdym kontakcie z podłogą lub żywnością powinien on zostać dokładnie wyparzony. Nie należy „czyścić” smoczka poprzez jego oblizanie. Sprzyja to przenoszeniu bakterii do jamy ustnej dziecka, a co za tym idzie zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy nawet u małych dzieci. Właściwa higiena oraz częsta wymiana smoczka ortodontycznego sprawi, że z pewnością nie będzie on szkodliwy dla zgryzu malucha.