Zabawki sensoryczne – atrybut ściśle powiązany z okresem dzieciństwa

Dziecko jest niczym niezapisana, biała karta, którą należy dopiero uformować. To od starań rodziców zależą postępy poznawcze malucha. By je nieco przyśpieszyć i sprowokować, warto podarować dziecku zabawki sensoryczne.

Czym są zabawki sensoryczne?

To po prostu przedmioty, które potrafią tak od niechcenia zaangażować wszystkie zmysły dziecka w trakcie zabawy. Zaletą zabawek sensorycznych jest to, że z nimi maluch praktycznie nigdy się nie nudzi i nie popada w apatię. Zabawki sensoryczne stanowią sprytny wybieg do tego, by zachęcić bobasa do samodzielnego odkrywania świata. To, że są tak zróżnicowane, kolorowe i głośne tylko przyciąga niczym magnes wszystkie maluchy.

Dlaczego warto rozważyć zakup zabawek sensorycznych dziecku?

Po pierwsze, gdyż dzięki nim łatwiej zobrazować dziecku, jaki ciekawy kolorowy i fascynujący jest otaczający nas świat. Po drugie zabawki sensoryczne sprawiają, że wszystkie zmysły dziecka rozwijają się równomiernie. Żaden z nich nie pozostaje pozostawiony sam sobie. Po trzecie zabawa zabawkami sensorycznymi skłania dziecko do podejmowania nowych wyzwań i do eksperymentowania. Ta odwaga i chęć poznania przyda mu się na dalszych etapach rozwoju. Wreszcie zabawki sensoryczne to szansa, że maluch skupi na dłużej na czymś swoją uwagę, a zmęczona mama będzie mogła w spokoju wypić kubek swojej ulubionej kawy.

Jakie zmysły dziecka angażują zabawki sensoryczne?

Przede wszystkim wzrok. Takiego bogactwa barw i kolorów na pewno żadne niemowlę wcześniej nie doświadczyło. Poza tym sensoryczne zabawki nie są tylko statyczne, więc maluch musi śledzić je wzrokiem, aby nadążyć za ich ruchami. Powyższe przedmioty mocno wpływają też na rozwój słuchu. To przez to, że co rusz za ich pośrednictwem słychać jakieś dźwięki odgłosy oraz piosenki. Zabawkom sensorycznym można przypisać i to, że zmuszają dzieciaczki do zmiany pozycji. I tak maluch najpierw musi umieć przewracać się z brzuszka na plecy, żeby dostrzec swoją ulubioną zabawkę. Potem gdy trochę podrośnie, musi usiąść, żeby sięgnąć po nią. Gdy zaczyna raczkować, wtedy zdaje sobie sprawę, iż można podążać na czworaka za swoją ulubioną zabawką.

Co jeszcze mogą pomóc rozwinąć zabawki sensoryczne u malucha?

Na pewno sprawność motoryczną i umiejętność chwytania oraz przenoszenia przedmiotów. Sensoryczne gadżety mogą przyspieszyć także proces mówienia. Niemowlaki uczą się przecież pierwszych słów poprzez dźwiękonaśladownictwo. Sensoryczne przedmioty tylko ten proces wzmacniają i posuwają do przodu. Niemowlaki dzięki tym zabawkom mogą także nauczyć się lepiej chodzić, a także tańczyć. One jak nic innego, potrafią namówić malucha do wzmożonej fizycznej aktywności.