Preparaty na ząbkowanie – jak pomóc dziecku?

żel na ząbkowanie

Ząbkowanie to co prawda proces naturalny, lecz często bardzo trudny dla dziecka i jego rodziców. W okresie ząbkowania maluch staje się marudny, płaczliwy i traci apetyt. Wynika to z odczuwalnego przez dziecko bólu. Na szczęście są skuteczne sposoby na to, aby maluchowi pomóc. Jak zatem sobie z tym problemem radzić?

Pomoc dziecku w trakcie ząbkowania

Ząbkowanie u dziecka często bywa niestety bolesne. Co więcej, okres ten niestety trwać można dość długo. Jak jednak wspomniano, są skuteczne sposoby na to, aby maluchowi nieco w tym trudnym okresie ulżyć. Wśród tych sposobów wymienić można przede wszystkim trzy:

  • wykorzystanie zimnych smoczków i gryzaków,
  • masowanie dziąseł,
  • zastosowanie środków farmakologicznych (preparaty na ząbkowanie).

Zimne smoczki i gryzaki

Jednym ze skutecznych sposobów na uśmierzenie bólu w okresie ząbkowania jest stosowanie zimnych smoczków i gryzaków. Mowa tu o specjalnych smoczkach i gryzakach, które można napełniać wodą. Po napełnieniu smoczek lub gryzak wkłada się na kilka minut do lodówki, a następnie podaje maluchowi. Zimny smoczek lub gryzak łagodzi ból i zmniejsza opuchliznę.

Masowanie dziąseł

Kolejny sposób polega na masowaniu dziąseł. Do tego celu zastosować należy specjalną nakładkę z wypustami oraz maść na ząbkowanie. Na nakładkę nanosi się odrobinę żelu, a następnie nakłada się ją na palec, którym delikatnie masuje się dziąsła dziecka. Alternatywą dla wspomnianej nakładki może być specjalna szczoteczka do dziąseł.

żel na ząbkowanie

Środki farmakologiczne

Na koniec wspomnieć trzeba o dostępnych na rynku środkach farmakologicznych, które skutecznie łagodzą ból przy ząbkowaniu. Dobrym przykładem może być tu choćby specjalny żel na ząbkowanie (https://www.aptekagalen.pl/zabkowanie). Tworzy on niewidoczną warstwę ochronną na dziąsłach. Pozwala w znacznym stopniu, a często nawet całkowicie zmniejszyć ból i swędzenie. Co ciekawe, tego typu żele dostępne są w różnych przyjemnych, owocowych smakach, dzięki czemu ich aplikowanie maluchom jest dużo łatwiejsze.