Odpowiedni plecak dla dziecka

Zbliżający się rok szkolny to zawsze czas zakupu podręczników, przyborów szkolnych oraz oczywiście plecaka. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia jest bardzo ważna. Plecak musi bowiem bowiem odpowiednio dobrany, aby jego noszenie nie odbiło się negatywnie na zdrowiu dziecka.

Modele plecaków

Jeśli to dziecko miałoby wybierać plecak to przede wszystkim wybrałoby plecak kolorowy, najpewniej z postaciami z kreskówek. Taki plecak z pewnością będzie się dziecku podobał. Jednak nie to jest przy wyborze plecaka szkolnego najważniejsze. Najważniejsze jest bowiem zdrowie dziecka. Zwrócić zatem należy uwagę na model plecaka. Są one bowiem bardzo różne. Wymienić tu można typowy plecak na szelkach, tornistry, a także torby z krótką rączką. Ten ostatni typ często jest wybierany przez rodziców ponieważ zakładają oni, że w ten sposób plecy dziecka nie będą zbyt obciążone. Nie jest to jednak dobry wybór. Przede wszystkim dlatego, że wówczas cały ciężar opiera się jedynie po jednej stronie. I nie ma znaczenia, że dziecko zmienia co jakiś czas rękę, w której trzyma torbę. Najlepsze są zatem typowe plecaki szkolne na ramiona.

Budowa plecaka

Jednak plecak plecakowi nie równy. Bardzo ważna jet także budowa plecaka. Chodzi o to jakie posiada plecy oraz szelki. Plecy powinny być sztywne. Dzięki temu plecak idealnie dopasuje się to prostych pleców dziecka. Szelki natomiast muszą być odpowiednio szerokie. Wszystko dlatego, aby nie wbijały się one w ramiona dziecka. Ważna jest także ich długość, aby plecak można było łatwo zdejmować i zakładać.