Biały szum – czym jest i jak działa?

Biały szum – czym jest i jak działa?

Wielu rodziców uznaje biały szum za jeden z najskuteczniej działających sposobów na uspokojenie lub uśpienie niemowlęcia. To jednostajny dźwięk, który można uzyskać nawet przy pomocy zwyczajnych domowych urządzeń. Czym jest biały szum i czy naprawdę skutecznie działa w przypadku ukojenia nerwów najmłodszych.

Czym tak naprawdę jest i jak działa biały szum?

Biały szum jest akustycznym dźwiękiem charakteryzującym się jednostajnym i równomiernym natężeniem dźwięku. Jego brzmienie wprawia organizm w stan wyciszenia i ukojenia, przez co łatwiej i skuteczniej można się zrelaksować, a nawet zasnąć. Najczęściej wykorzystywany biały szum to ten płynący z odkurzacza i suszarki do włosów. Inne źródła tego dźwięku to szum samochodu, deszczu, morza, liści na drzewach, a nawet niektórych modeli okapów.

Biały szum idealnie sprawdza się w przypadku nadmiernie pobudzony organizmów, które narażone są na nadmiar bodźców, które szczególnie u małych dzieci wywołują silne uczucie niepokoju, a tym samym intensywny płacz i problemy ze snem. Warto pamiętać, że nie rozwija się w ciszy, a słyszy w brzuchu mamy nie tylko szum wód płodowych, ale i dźwięki z otoczenia. Dlatego jest to tak skuteczny dźwięk w uspokajaniu dzieci – imituje im on bezpieczne środowisko w łonie matki.

Dlaczego warto słuchać białego szumu?

Jak udowodniono w badaniach naukowych, w czasie słuchania białego szumu mózg zdecydowanie lepiej pracuje. Co ważne, naukowcy wykazali także, że dźwięk ten znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), dzięki temu, że dzięki docierające do mózgu w czasie snu sprawiają, że nie przestaje on pracować. Specjaliści zalecają biały szum nie tylko przy uspokajaniu noworodków i niemowląt, ale i w przypadku dzieci, u których zdiagnozowano ADHD. Dźwięk ten dobrze wpływa na skupienie i koncentrację, a tym samym lepsze skupienie się na wykonywanej czynności.

Biały szum – jak korzystać z niego mądrze?

Współczesny rynek oferuje mnóstwo produktów dla dzieci emitujących biały szum. Część z nich ma regulację głośności, dzięki czemu można łatwo można je przyciszyć. Należy przy tym pamiętać, że w akcesoriach znajdujących się tuż obok dziecka głośność nie powinna przekraczać 50 dB. Jak przekonują specjaliści, biały szum nie powinien być stosowany dłużej niż do okresu przedszkolnego.
Choć jest to skuteczna metoda na uspokojenie dziecka, nie należy stosować go zbyt często. Biały szum ma pomagać, nie może stanowić natomiast sposobu na wyleczenie dziecka z problemów ze snem – tu poza dźwiękami zdecydowanie ważniejsze jest przyjrzenie się codziennemu rymowi dnia i ustalenia przyczyny trudności z zasypianiem. Nie należy również bombardować dziecka tym dźwiękiem gdy jest aktywne, skore do zabawy, a nie do snu i wyciszenia. W takim przypadku może być to dla dziecka irytujące, a nie kojące.

Biały szum od szumisiów, choć najczęściej stosowany jest u dzieci, może również być wykorzystywany u osób dorosłych, które chcą się zrelaksować i wyciszyć po ciężkim dniu, aby móc szybciej zasnąć.