kostka rubika

W jaki sposób kostka Rubika ćwiczy pamięć?

Kostka Rubika to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna łamigłówka na świecie. Na przestrzeni lat stała się niemalże kultowa, przez co chętnie sięgają po nią osoby w różnym wieku. Zabawa znaną kostką przynosi wiele korzyści, między innymi ćwicząc pamięć.

Kostka Rubika a zapamiętywanie

Mogłoby się wydawać, że kultowa kostka tak naprawdę nie ma nic wspólnego z zapamiętywaniem. Osoby, które nigdy nie miały styczności z układaniem kostki odnoszą wrażenie, że do rozwiązania łamigłówki wystarczy cierpliwość i zdolność logicznego myślenia. W rzeczywistości jednak układanie kostki Rubika opiera się w dużej mierze na tzw. logarytmach, czyli schematach takiego poruszania określonymi ścianami, aby krok po kroku ją rozwiązywać. Logarytmy są stosunkowo proste do zapamiętania, a wykonywanie ich w praktyczny sposób ćwiczy pamięć.

Nie tylko dla dużych

Kostka Rubika i różne jej wariacje słyną głównie z tego, że stanowią świetną zabawkę dla dorosłych. Wiele osób dorosłych uwielbia tego typu łamigłówki i w ramach relaksu właśnie je rozwiązuje. Kultowa kostka Rubika będzie jednak idealna także dla dzieci, które ukończyły 7. rok życia. Pomoże im ona skupić się na tego typu zagadkach, a także rozwinąć pamięć, jeśli będą układały ją przy pomocy logarytmów. Zabawka ta stanowi więc nie tylko oryginalny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również uczy i znacząco wpływa na prawidłowy rozwój intelektualny u dzieci.