transport w chuście

Chusta do noszenia dziecka – dlaczego warto ją wypróbować?

Noszenie dziecka na rękach to jedna z najbardziej instynktownych czynności, które pozwalają nam utrzymać bliską relację z maluszkiem. Ten sposób jego transportowania jest jednak bardzo uciążliwy – cierpi kręgosłup, a zajęte ręce uniemożliwiają wykonywanie innych czynności. Dużo lepszą alternatywą na co dzień, zwłaszcza podczas poruszania się po mieście, wydaje się chusta do noszenia dziecka. Jakie są jej zalety i dlaczego warto ją wypróbować?

Zalety chusty do noszenia niemowlęcia

chusta nr 1Noszenie w chuście ma wiele zalet – zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Przede wszystkim umożliwia utrzymanie bliskiej relacji bez krępowania ruchów rodzica i ograniczania jego swobody w tym stopniu co noszenie na rękach. Transport dziecka w chuście jest wygodny dla niemowlęcia, i dla jego mamy czy taty. Dorosłemu pozwala odzyskać wolne ręce oraz zmniejsza obciążenie kręgosłupa, a dziecku pozwala na bardzo bliski kontakt z rodzicem. Maluszek noszony w chuście przybiera naturalną pozycję z lekko zaokrąglonymi pleckami, jest bezpieczny i spokojniejszy niż gdyby był wożony w wózku. Naukowcy zauważyli też, że chustowane maluszki łagodniej przechodzą ząbkowanie oraz kolki, a także szybciej się rozwijają.

Przewaga chusty do noszenia nad wózkiem

chusta nr 2Chusta do noszenia dziecka może być także doskonałą alternatywą dla klasycznego wózka – gondoli czy spacerówki. Przede wszystkim nie utrudnia poruszania się po mieście w takim stopniu jak wózek – szybciej dostaniemy się więc do autobusu czy zejdziemy po schodach bez potrzeby proszenia o pomoc. Co więcej, dziecko noszone blisko ciała będzie spokojniejsze i w razie potrzeby łatwiej nam będzie je uspokoić. Chusta do noszenia dziecka jest też łatwiejsza w transporcie – nie zajmuje wiele miejsca i nie wymaga dodatkowej opłaty, np. podczas podróżowania samolotem czy pociągiem.